1/7
Site hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Mesajınız başarıyla iletildi.

2017 yılı Nobel Ekonomi Ödülü'nü ABD'li Ekonomist Richard Thaler kazandı.  

Nobel Ekonomi Ödülü'nü, davranışsal ekonomi alanındaki çalışmaları nedeniyle ABD'li ekonomist Richard Thaler aldı. Ödülü veren Nobel heyeti, "Thaler'İn araştırmaları sayesinde, ekonomi ve psikoloji disiplinleri arasında bir köprü kuruldu" dedi.

Açıklamada ayrıca, "Ortaya koyduğu teorik altyapı ve deneysel bulgular, davranışsal ekonomi alanının ortaya çıkıp hızla büyümesini sağladı" ifadeleri yer alıyor.

Thaler, 'Dürtme ekonomisi' olarak adlandırdığı çalışmalarında, insanların farkında olmadan gfaydalı davranışlara doğru yönlendirildiği bir sistemin varlığından bahsediyordu.

Nobel Ekonomi Ödüllerinde ABD'li ekonomistlerin hegemonyası Thaler'le birlikte devam etti. 2000 - 2013 yılları arasında verilen tüm Nobel Ekonomi Ödüllerini ABD'li ekonomistler almıştı.

Bugüne kadar verilen tüm Nobel Ekonomi Ödülleri'nin de yarısı ABD'lilere gitti.

BBC-Türkiye 09.10.2017

Ekonometri Dünya Şampiyonası

5-7 Nisan 2017 tarihleri arasında Hollanda'nın Amsterdam şehrinde "Ekonometri Dünya Şampiyonası" adı altında düzenlenen ve 3 gün süren etkinliğin kazananı Harvard Üniversitesi oldu. Kopenhag ve Tilburg Üniversitesi ise dereceye giren diğer üniversiteler oldu.

Harvard University won the Econometric Game of 2017. Copenhagen University and Tilburg University both came in second. They all worked very hard on the crime-case on roll-down shutters in the Netherlands. We uploaded their papers on our website, so everyone can read what they found out in their three day race-against-the-clock. 


Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.econometricgame.com/ adresinden uklaşabilirsiniz.

EViews 10'u 30 gün süreyle deneyebilirsiniz.

T.C. Dışişleri Bakanlığı Ekonomi ve Maliye Terimleri Sözlüğü

T.C. Dışişler Bakanlığı 2015 yılının Haziran ayında Ekonomi ve Maliye Terimleri Sözlüğü'nü yayınladı. İndirmek için tıklayınız.

 

 

Ekonometri Kitapları

Yeni ve eski birçok ekonometri kitabı bu adreste.

Ekonometri ile ilgili yeni çıkan ve daha önce yayınlanmış bir çok kitaba ait bilgileri bulabileceğiniz faydalı bir web sayfası.
Ayrıca ilgili kitapların veri setlerine ulaşabilir ücretsiz online kitapları okuyabilirsiniz.

Haberler
Thomas Piketty: ‘Germany Has Never Repaid its Debts. It Has No Right to Lecture Greece’
 

"Yirmi birinci yüzyılda KAPİTAL" kitabının yazarı Thomas Piketty'den Yunanistan ekonomisi üzerine yapılan bir röportaj için tıklayınız.

Fed'in Modası Geçti
 

Merkez Bankası sadeleştirme için nereye bakacak?

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), 22 Aralık’ta toplanmadan önce yetkili ağızlardan para politikası uygulamasının sadeleştirileceği, para politikasında ortodoks uygulamalara geri dönüleceği, faiz sayısının azaltılacağı yolunda açıklamalar yapılmıştı. Bu açıklamalar çerçevesinde piyasada oluşmuş bulunan beklenti, gecelik borç alma ve politika faizinin artırılacağı buna karşılık gecelik borç verme faizinin düşürüleceği biçimindeydi. Ne var ki toplantıdan çıkan karar, beklentilerin tersine, faizlerin değiştirilmemesi yönünde oldu.

Toplantı sonrasında açıklanan PPK Kararında şöyle bir ifade yer alıyor: “Kurul, küresel para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile birlikte oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceğini değerlendirmiştir.”

Sayın Mahfi Eğilmez'in yazısının tamamı için tıklayınız.

Türkiye - Rusya ekonomik ilişkileri üzerine bir değerlendirme
 

Suriye sınırında Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ilk kez kameraların karşısına çıktığında sert açıklamalar yapmış ve 'Bu olayın sonuçları ağır olacak' demişti. Putin'in bu sözleri akıllara Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik bağları getirdi. Devamı için tıklayınız.

Warren Buffett der ki:

       Asla tek bir gelir kaynağın olmasın. İkinci bir kaynak için yatırım yap (gelir üzerine),

       Eğer ihtiyacın olmayan şeyleri satın alırsan, bir gün ihtiyacın olanları satmak zorunda kalırsın (harcama üzerine),

       Harcamalarından kalanı tasarruf eme, tasarruflarından kalanı harca (tasarruf üzerine),

       Bir nehrin derinliğini iki ayağınla birlikte ölçme (risk üzerine),

       Bütün yumurtaları tek sepete koyma (yatırım üzerine),

       Dürüstlük pahalı bir hediyedir, bunu ucuz insanlardan bekleme (beklentiler üzerine).

"

"